antalyahayat Emin Özen Ana Reklam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Karagöz Yapı Denetim
Emin Özen1
Lösev
Son Çağ Yapı Denetim
Galeria
Kiddo School

TERS YÜZ OLMAK

23 Ocak 2012, 09:09

Kimi sanatçıların yaşamı masal gibidir. Masalın başkahramanı olan sanatçının olağanüstü direnci onu destanlaştırır, ona unutulmazlar arasında yer açar.

            Destanlaşan bu sanatçılar, kendilerini temsil eden sanatçı kişiliklerbırakırlar artlarında. Tuncer Kurtiz gibi, Tarık Akan gibi, Hayati Hamzaoğlu gibi, Aytaç Arman gibi, Nihat Ziyalan gibi sanatçılar.

            Sinema sanatında büyük bir ekol olan Yılmaz Güney’in başına ne geldiyse dünya görüşünden, sanata bu görüş açısından bakmasından geldi. Aynı ekolün içinde yetişen sanatçılar da benzer yaşantılar yaşamak durumunda kaldılar.

            Tarihi süreçte birçok komünist lideri hiç çekinmeden katledenler, onları takip edenleri de katletmekten çekinmezler. 

Hudutların Kanunu filminden sonra Nazım Hikmet’in Yolcu oyununu Giresun’da sahnelemek isteyen Tuncer Kurtiz için Dünya gazetesinin sahibi ve başyazarı Bedii Faik şöyle der: “Denize döktüğümüzkomünistler Giresun’da yine sahile çıktılar.”

            Ulusalcı-milliyetçi anlayışın sol anlayışa karşı her dönem sergilediği bir durumdu bu sözlerin odağında yatan.

            Sözün muhatabı Tuncer Kurtiz’dir.

            Tiyatrosuna tanık olamadığım Tuncer Kurtiz’iYılmaz Güney’in filmlerinde tanıdım. Gerçi onlar üniversite yıllarında tanışmışlar ve ortak sevdaları nedeniyle ayrılmaz ikili olmuşlar; ama onları asıl ayrılmaz kılan durumun birlikte oynadıkları filmler olduğu kanısı ağır basar zihnimde.

            Tuncer Kurtiz’in sanatsal yanını anlayabilmek için Asi dizisindeki Cemal Ağa karakterine ya da Ezel dizisindeki Ramiz Dayı karakterine bakmak yeterli olmaz. Felsefi ve sanatsal yönden asıl onu o yapan filmlere bakmak gerekir. Senaryosu Yılmaz Güney’e ait, yönetmenliğini Lütfi Ö. Akad’ın yaptığı 1966 yapımı Hudutların Kanunu; Lütfi Ö. Akad’ın yönetmenliğini yaptığı ve Yılmaz Güney’in başrol oynadığı 1967 yapımı Kızılırmak Karakoyun; Yılmaz Güneyin 1970 yapımı Umut; senaryosu Yılmaz Güney’e ait, yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı 1979 yapımı Sürü veyönetmenliğini Yılmaz Güney’in yaptığı 1980 yapımı Duvar filmi…Denebilir ki; Tuncer Kurtiz, Duvar filminde üstlendiği Ali Gardiyan rolüyle kendini bulur. Elbette bu filmlere 1974 yapımı Tunç Okan’ın Otobüs filmi ile 1979 yapımı Erden Kıral’ın Bereketli Topraklar Üzerinde filmi de eklenmelidir.

            Kimi sanatçılar ünlendikten ve duruşunu belirledikten sonra her önüne gelen karakteri canlandırmazlar. Kendilerine uyumlu rolleri üstlenirler ve kendilerini oynarlar. Düşüncelerini gölgeleyecek karakter ve konuşmalardan kaçarlar; çünkü oynadıkları karakterlerle özdeşleştirilirler.

             47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali film sonrası söyleşinde ilk kez karşılaştık Tuncer Kurtiz’le. Yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu’nun yaptığı 2010 yapımı Siyah Beyaz filmdeki Ahmet Nihat karakterini canlandırırken yaptığı konuşmalarla pot üstüne pot kırmıştı. Bir bakıma duruşuyla çelişkili, düşüncesiyle bağdaşmayan konuşmalar yapıyordu rol gereği. Oysa Yılmaz Güney’in imajını taşıyordu bu sanatçımız. Geçmişinden eser bırakmayan bu konuşma ile üstlendiği rolün nedenini sormuştum kendisine. Hatta bunun altında eğer festivalin en iyi erkek oyuncu ödülünü almak yatıyorsa, kendilerine yakışmadığını belirtmiştim. Tepkili bir cevap vermişti. Bir sanatçı olduğunun altını çizerek sadece rol gereği bu konuşmaları yaptığını söylemiş; ardından da üstlendiği karakteri çok sevdiğini belirtmişti. Adeta “ne şiş yansın ne kebap” diyerek imajını zedelemiş, pot kırmaya devam etmişti.

            Bu konuşmasından iki ay sonra Ege Görgün ile yaptığı bir söyleşide, sinemaya yeni başladığı dönemde evinde kaldığı Yılmaz Güney’i anlatırken “İkimiz de komünisttik.” diyecekti.

            Siyah Beyaz filminin yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu da, çekim esnasında Ahmet Nihat karakterini Tuncer Kurtiz’le beraber yarattık, diyecek aynı tarihli bir başka söyleşide.

            Bilerek bir karakter yaratmak, o karakteri savunmak, o karakterin kendisi olmaktır.

            “Bu karakter ben değilim,” demek;  “ama bu karakteri çok sevdim,” deyip sözü sürdürmek; ardından da komünist olduğunu ima etmek…

            “Bu ne yaman çelişki, anne!” diyesi geliyor insanın.

            Prensiplerinden ödün vermeyen, prensiplerine bağlı, gerektiğinde onları sonuna dek savunan, dürüst, arkadaş canlısı bir sanatçı olarak tanımlanan Tuncer Kurtiz’e ne olmuştuböyle!

            Toplumcu gerçekçi bir düşüncenin bayrağını taşıyan Yılmaz Güney’in ardında bıraktığı Umut’un Hasan’ı; Sürü’nünHamo Ağa’sı; Duvar’ın Ali Emmi’si… değil, bambaşka bir sanatçı olmuştu Tuncer Kurtiz.

Ancak küçük burjuva sınıfınınkaypaklığıyla açıklanabilir bu dönüşüm.

Kişinin değişimi için aileden gelen küçük burjuva kültürü, emek üstü ekonomik kazanım sınıf değişikliği için yeterli olgulardır.

Sanırım Tuncer Kurtiz’i ters yüz eden de bu olgular.

Bu haber 4725 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yildiz Can
Bir...iki...üç basla Yildiz Can
M. Ozan Uzkut
Okullarimizda Çocuklarimizi Bekleyen Yeni Tehlike Bas Örtüsü M. Ozan Uzkut
Afife Demirtas
Birakin Siiri Sairler Yazsin Afife Demirtas
Recep Akkaya
Hiç mi Vicdan Yok Sizde.? Recep Akkaya
Ali K. Birinci
Bal sarisi yanim hiç sizlamadi Ali K. Birinci
Aynur Eryilmaz
Hayallerinizi kovalayin..! Aynur Eryilmaz
Sahika Öner
Analarimizin Bayram Sofralari! Sahika Öner
Mahmut Koçak
Egitim Sistemimizde Kova Teorisi Mahmut Koçak
H.Ibrahim Sezen
Egitim Üzerine Birkaç Söz H.Ibrahim Sezen
Dicle Han Meto
Dünya Kazan Bir Kepçe Dicle Han Meto
Av. Aycan Demir
Torba Yasasi Av. Aycan Demir
Yusuf Özcan
Ozan Serafettin Hansu Yusuf Özcan
Ilham Rahimov
2014 Eylül ayi burç yorumlari Ilham Rahimov
Irfan Varol
Sindirilen, susturulan sahipsiz gladiyatörler ( Y.D FIRMALARI) Irfan Varol
Harika Ören
Al Yazma Aniti ve Meriç Hizal Harika Ören
Av. Isa Çelik
300 PARSEL VE SAHILDER... Av. Isa Çelik
Naci Baydar
EMEKLI POLIS OLUNCA Naci Baydar
RÖPORTAJ: Durali Kolpak

ANKET

Antalya Hayat sitemizi nasıl buldunuz ?
Tüm Anketler

sahil yapı denetim
Jade Emlak
Corner Park
halilarat1
Yemek Hattı
Ayba Gıda
Toros Yapı Denetim
wac


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi