GELİN-KAYNANA SAVAŞLAR
Bugünün kaynanaları! Dünün gelini olduğunuzu asla unutmayın
Tarih: 24.7.2018 13:09:38
Cengiz DOĞAN

    İnsan doğar,  yaşar ve ölür.Doğum ve yaşam arasında ki “ömür” denen bu süreçte insan hayatında önemli değişiklikler olur. Bunlardan biri de, hatta en önemlisi diyebileceğimiz değişiklik evliliktir. Evlilik, bazı  insanların dünyasını cennete çevirirken bazılarına da Dünya´yı zindan edebilmektedir.

    Her anne-babanın hayalidir kızını beyaz gelinlikler içinde  görmek. Erkek evladın damatlık giymesi ayrı bir gurur;  tarifsiz bir mutluluktur aileler için.Her genç kızın ve her genç erkeğin pembe hayalleri vardır  evliliğe dair. Evlilik heyecandır. Hayallerin gerçeğe dönüştüğü an´dır. Evlilik hayatta ki en renkli zamandır ve seven yüreklere en kutsal mekandır.

    Evlilik öncesi mutlu iki genç vardır. Kendilerince birbirlerini artık çok iyi tanıyorlardır. Bir araya geldiklerinde dünya umurlarında değildir. Çünkü ikisi de çok seviyordur ve en büyük aşk kendi aşklarıdır. Her  an her saniye el  ele göz göze olmak isterler. Bu sebepten ailesine yalan söyleyenler de vardır. Genç kız, “sensiz nefes alamıyorum” derken delikanlının dudaklarından “sensiz gözlerime uyku girmiyor”  cümleleri  çoktan dökülüvermiştir. Söz de Dünya´nın en mükemmel insanını sevmiş ve en mükemmel insan tarafından sevilmişlerdir. Bu uğurda ailelerini karşılarına alacak kadar gözleri karamıştır. Artık aşkları için  can alıp can verecek kıvamı bulmuşlardır. Bir çoğumuzun duyduğu ve bildiği büyük büyük sözler verilir karşılıklı.

   Peki  ne oluyor  da  evlilikten hemen ya da bir müddet sonra  bu iki aşık,  uğruna can vermeye söz verdiği  durumdan sevdiği insanın  canını alacak duruma geliyor. Dünya´nın en mükemmel aşıkları nasıl  en mükemmel düşmanlara dönüşüyorlar. Birbirine sevgiyle bakan gözler, neden nefretin ve kin´in göstergeleri oluyorlar. En güzel aşk sözlerini fısıldayan dudaklardan akıllara ziyan hakaretler ve küfürler  fütursuzca nasıl çıkabiliyor.

    Elbette bunu tek bir nedene dayandıramayız  ama ilk sıraya aile faktörünü alabiliriz. Aileleri de sıralayacak olursak erkek tarafını ilk sıraya koymak  yanlış olmaz kanaatindeyim. Düğün yapılıp bitmiştir ama biten sadece düğün değildir. Bir fırtına esmiş ve  düğünle birlikte güzel olan ne varsa hepsini  bitirmiş toz pembe hayalleri,  geleceğe dair umutları meçhul diyarlara götürmüştür. Çünkü  kaynana vakit kaybetmeden  yeni  evli çiftin hayatlarına dokunmaya başlamıştır bile.

   Gelin, artık  hayatını kayınvalidesine göre düzenlemek zorundadır. Bundan sonra kayınvalidenin istediği saatte yatılmalıdır. Giyeceği kıyafeti  danışmamak affedilir bir durum değil. Öyle her aklına estiğinde ailesinin ya da arkadaşının yanına gitmekte neymiş? Evinde hangi eşyayı nereye koyacağına bile kendisi karar veremez. Mesela, hiçbir gelin güzel yemek yapamaz (!)  En güzel  ütüyü kaynana yapar. Dikiş derseniz kaynananın eline kimse su dökemez. Kendi öz kızından her türlü saygısızlığı gören, kendi öz kızından bir bardak su isteyemeyen ve bu duruma  sesini çıkaramayan kaynana  gelinin en  masum sözüne kıyametleri koparır. Bir de ” bizim zamanımızda” diye söze başlarsa  dayan dayanabilirsen. Çünkü kaynanalar tüm zamanların en iyisidir.Çünkü kaynanalar her türlü hatadan münezzehtir (!).

   Bir müddet sonra gelin bütün bu olanlara dayanamamaya başlar. Artık bu olanlara dur demenin zamanı gelmiştir zaten asıl kıyamette bundan sonra kopar. Gelin olanları eşine anlatmaya başlar ve doğal olarak yanında olmasını ister. İstemesine ister de bu o kadar kolay değildir. Bu istek erkeği anne ile eşinin arasında bırakacaktır. Ataerkil aile yapısı nedeniyle erkek annesinin yanında yer alacak, almak zorunda kalarak eşinin bütün hukukunu çiğneyecektir. Eşine karşı ne kadar acımasız ve ilgisiz olursa ailesinden o kadar takdir alacaktır. Kız tarafının ve diğer aile bireylerinin de olaya dahil olmaları neticesinde  artık savaş boyaları sürülüp hücum boruları çalacaktır. İftira, hakaret, dedikodu ve yalan  zirveye çıkarken herkes karşısındakini  acımasızca, kötüleme suçlama yarışına girecektir. “Sana kız mı yok?´´  “Sana kocamı yok?” ‘´ Zaten senin dengin değildi.”  sözleri zihinleri bulandırırken, gelin ve damat çaresizce seyredecek ellerinden kayıp giden hayallerini. Adliye koridorlarında  sancılı günler başlayacak ve  birbirini ölesiye seven gençler artık göz göze bile gelmeyecek hatta isimlerini duymaya  dahi  tahammül edemeyeceklerdir.Aşklarının büyüklüğü nefretlerinin yanında zerre  kadar kalacak.

   Bugünün kaynanaları! Dünün gelini olduğunuzu asla unutmayın ve bugünün gelinleri!  Siz de yarının kaynanası olacağınızı asla unutmayın. Özellikle kaynanalar  savaş baltalarını gömün ve bu savaşa artık bir son verin (Olması gerektiği gibi gelin kaynana olanları tenzih ederim. Onlar baş tacıdır.). Bu kavga farz mı? sünnet mi?  Bırakın çocuklarınızın hayatını karartmayı ve ışık olun onların dünyalarına. Bırakın çocuklarınız çocuklarına istediği ismi koysun.Bütün evliliklerin mutlu ve ömür boyu sürmesi dileklerimle.

Anahtar Kelimeler: GELİN, KAYNANA, SAVAŞLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SEVGİ SAHİPSİZ KALDI (24 Temmuz 2018 - Salı)
Sayfa:
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi