antalyahayat Emin Özen Ana Reklam
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Karagöz Yapı Denetim
Emin Özen1
Lösev
Son Çağ Yapı Denetim
Galeria
Kiddo School
RÖPORTAJ: Emine Akgün

RÖPORTAJ: Emine Akgün

Tarih 02 Nisan 2012, 10:04 Editör

1969 Antalya doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Antalya'da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni bitirdim.

“Eczacınızla emin ellerde” sağlık programını hazırlayıp sunuyor, bir anne ve örnek bir eczacı;

Ecz. Emine AKGÜN, sizi tanıyabilir miyiz?

1969 Antalya doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Antalya’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdim.22 yıldır serbest eczacılık yapıyorum. İlk eczanem sağlık ocağı yanıydı sonra çok uzun yıllar eski devlet hastanesi şimdiki adıyla Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi karşısında eczacılık yaptım.2009 yılından bu yana da ÖzdilekPARK AVM de eczanem.4 aydır da Akdeniz TV de ECZACINIZLA EMİNELLERDE sağlık programını hazırlayıp sunuyorum.2 çocuk annesiyim.

 

Eczacılığa kaç yaşında başladınız?

Eczacılığa okulumu bitirir bitirmez, 21 yasında başladım. Zaten okurken de tüm yazlarımı eczanelerde staj yaparak geçiriyordum.

 

Neden eczacı olmak istediniz? Eczacı olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

Aslına bakarsanız ben lisede edebiyat bölümü mezunuyum. Yani şimdiki döneme göre Türkçe sosyal. Lisede fizik kimya görmeden sadece dershanede gördüklerimle kazanmak benim için büyük basarı oldu. Tercihlerimi yaparken İstanbul Hukuk ve Gazi Eczacılık farklı puan türlerinde eşit puandaydılar. Hangisini üste yazayım diye düşündüğümde şimdi gülüyorum çocuk aklımla dedim ki insanın hayatında her zaman mahkemelik avukatlık işi olmayabilir ama herkesin mutlaka doğumdan ölüme kadar mutlaka sağlıkla ilgili sıkıntısı olur. Ben sağlıkla ilgili bir meslek seçersem aileme daha fazla faydalı olurum. O yıllarda meslek seçimleri yaparken şimdiki gibi çok bilinçli değildik. Çocuklarımıza bakıyorum daha ortaokul yıllarındayken meslekler hakkında fikir sahibi oluyorlar, tercih edecekleri üniversiteleri gezerek karar veriyorlar. Meslek ve üniversite seçimi daha en bastan doğru yapılınca sonucu da olumlu oluyor. Eczacı olmasaydım psikolog olmak isterdim.

 

Hocam, bir gün içinde neler yaparsınız eczanede?

Eczacılık dışardan bakıldığında hiç kimsenin okuyamadığı Çince gibi yazılmış reçeteleri okuyup, raftan ilaçları çıkaran, bilgisayar sistemine kaydını yaptıktan sonra ilaçların kullanımlarını tarif ederek veren, nöbet tutan, sgk ile anlaşamayınca yollara dökülüp boykot yapan bir meslek grubu olarak görülüyor. Oysaki bizim mesleğimizde mesleki bilgi yanı sıra psikoloji, iletişim, işletme, muhasebe, bilgisayar ve teknoloji bilgisi de gerekiyor. Bizler danışanlarımızın sırdaşıyız aynı zamanda. Bir gün içinde pek çok roldeyiz anlayacağınız.

 

Mesleğinizin iyi veya kötü yanları var mı?

Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizin de iyi ve kötü yanları var. Özellikle eczane eczacılığı yapanlar için son yıllarda ekonomik şartlar çok ciddi derecede zorlaştı. Mütemadiyen düşen fiyatlar, değişen kamu kurum iskontoları ve bunların maddi zararının hep eczacıya yıkılması, bırakın kar etmeyi devamlı zarar eden birer işletme haline getirdi bizleri. Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen reçetelerde ise devlet adına bize ödenen muayene ücretleri ise hastalarımızla bizi karşı karsıya getirdi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen tüm eczacı meslektaşlarımız yasadıkları sıkıntıları hastalarına yansıtmadan, fedakarca verdikleri sağlık hizmetini sürdürmekteler. Bunun yanı sıra eczaneler sağlık danışmanlığı yönünde vatandasın hem çok kolay ulaşabildiği hem güvendiği hem de ücretsiz danışmanlık alabildiği noktalar. Mesleğimiz çok saygın ve insanların güven duyduğu bir meslek, severek yapıyorsanız çok keyif alıyorsunuz. Ben bu güzel mesleği seçtiğim ve insanlara yararlı olabildiğim için kendimi çok mutlu ve özel hissediyorum.

 

Sektörde yaşananlar ve teknolojinin ilerlemesiyle mesleğinizde değişiklikler oldu mu?

Mesleğimizi icra etmek her geçen gün zorlaşıyor. Bunda halkı bilgilendirme anlamında internetin de faydasından fazla zararını gözlemliyoruz. İnternette bitkisel, zararsız, her derde deva şeklinde satılan ürünler ve internet satışlarının kontrol altında olmaması halkın yanlış yönlendirilmesine neden oluyor. Doktora eczacıya danışılmadan mucizevî beklentilerle satın alınan ürünlerde pek çok yan etki görülüyor ve de bu durum halk sağlığını ciddi derece tehdit ediyor. Ürünü aldıktan sonra karşılaştığınız olumsuzluklarda karsınızda muhatap bile bulamıyorsunuz. Hem paranız hem sağlığınız elden gidiyor. Oysaki sağlık kontrolünden geçerek, dr ve eczacı danışmanlığında her zaman karşınızda size yardımcı olacak bir muhatap buluyorsunuz. Biz bu sorunu en çok Çin’den getirtilip internette her derde deva sloganlarla satılan zayıflama ürünlerinde yasıyoruz. Nasıl et almak için kasaba peynir almak için şarküteriye, markete gidiyorsak ilacın, bitkisel ürünlerin tek adresi ECZANEDİR.

 

Geçmişten  bugüne Türkiye Eczacılıkla ilgili ne kadar yol  kat etti? Gelecekte eczacılık ne durumda olur?

Geçmişte daha çok majistral ilaç dediğimiz, eczanelerde etken maddelerle hazırlanan preparatlar ağırlıktaydı. Son yıllarda ilaç endüstrisindeki gelişmelerle majistral olarak hazırladığımız ilaçlar azaldı. Eczanelerimize bilgisayar girdi. Her işimizi bilgisayarla yapar olduk. Ardından internet geldi. İletişim anlamında internetin gelişi de işimizi kolaylaştırdı. Gelecek yıllarda herkesin internet kullanımıyla birlikte farklı uygulamalar gelebilir. Hep beraber yasayıp göreceğiz.

 

Eczanenizde en çok karşılaştığınız dermatolojik hastalıklar nelerdir?

En çok atopik dermatit, sedef, egzema, vitiligo, cilt lekelenmesi, saç dökülmesi, seboreik dermatitle karşılaşıyoruz. Günümüzde stresin artması yasam şartlarının zorlaşması da tetikleyici oluyor.

 

Türkiye’de eczacılık sektörü ve çalışanların durumu nedir?

Devletin aldığı kararlarla kamu kurum iskontoları ve fiyatlarla ilgili düşüşler nedeniyle pek çok ilaç sektörü çalışanı işsiz kaldı. Yine pek çok ilaç artık maliyetini kurtarmadığı için ithal edilemez hale geldi. Bu da şimdi olmasa bile ilerde ciddi sorunlara sebep olacak.

 

Mesleğini seven bir eczacılık öğrencisinin mesleğine hakim olması için neler yapması gerekir  ileriki hayatında?

En basta iletişimi güçlü olmalı, günümüzde artık anlatmaktan ziyade dinlemeyi bilmek, doğru sorularla sorunu ve ihtiyacı belirlemek çok önemli. Her geçen gün koruyucu sağlığın önemi de algılanmaya başladı. Örneğin kışın hastalanmamak için birkaç ay vücut direncini artırın, bağışıklık sistemini güçlendiren besin destekleri takviye alınabilir. Grip asısı yaptırılabilir. Yani hasta olup çare aramaktansa hastalanmadan kışı nasıl geçirebilirim denebilir. Bu konuda herkes Eczacısından destek almalı. Yine Eczacı mutlaka yenilikleri takip etmeli, danışanının sorularına ve isteklerine cevap verebilmeli. Her adımda sağlığı için doğru noktanın Eczanesi olduğunu hissettirmeli. Kendine güven duyulmasını sağlamalı. Bizim gerçekten çok özel bir mesleğimiz var. Bunu danışanlarımıza her anlamda donanımlı servis vererek hissettirmeliyiz.

 

SÖZLERİMİ TÜM OKUYUCULARIMIZA SAĞLIĞINIZLA İLGLİ HER KONUYU DOKTORUNUZA VE ECZACINIZA DANIŞINIZ DİYEREK BİTİRMEK İSTİYORUM.

SAĞLIKLA VE HOŞKALIN.

 

Bu haber 39357 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Röportajlar

RÖPORTAJ: Durali Kolpak

RÖPORTAJ: Durali Kolpak Sorumluluk ve görev alma bilinciyle başta Konyaaltı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Konyaaltı ...

RÖPORTAJ: Sema Yerdelen

RÖPORTAJ: Sema Yerdelen Üniversite mezunu olan iki çocuğu, annesi, babası ve kardeşleriyle birlikte geniş bir aileye sahip olan Sema Yerdel...
Yildiz Can
Bir...iki...üç basla Yildiz Can
M. Ozan Uzkut
Okullarimizda Çocuklarimizi Bekleyen Yeni Tehlike Bas Örtüsü M. Ozan Uzkut
Afife Demirtas
Birakin Siiri Sairler Yazsin Afife Demirtas
Recep Akkaya
Hiç mi Vicdan Yok Sizde.? Recep Akkaya
Ali K. Birinci
Bal sarisi yanim hiç sizlamadi Ali K. Birinci
Aynur Eryilmaz
Hayallerinizi kovalayin..! Aynur Eryilmaz
Sahika Öner
Analarimizin Bayram Sofralari! Sahika Öner
Mahmut Koçak
Egitim Sistemimizde Kova Teorisi Mahmut Koçak
H.Ibrahim Sezen
Egitim Üzerine Birkaç Söz H.Ibrahim Sezen
Dicle Han Meto
Dünya Kazan Bir Kepçe Dicle Han Meto
Av. Aycan Demir
Torba Yasasi Av. Aycan Demir
Yusuf Özcan
Ozan Serafettin Hansu Yusuf Özcan
Ilham Rahimov
2014 Eylül ayi burç yorumlari Ilham Rahimov
Irfan Varol
Sindirilen, susturulan sahipsiz gladiyatörler ( Y.D FIRMALARI) Irfan Varol
Harika Ören
Al Yazma Aniti ve Meriç Hizal Harika Ören
Av. Isa Çelik
300 PARSEL VE SAHILDER... Av. Isa Çelik
Naci Baydar
EMEKLI POLIS OLUNCA Naci Baydar
RÖPORTAJ: Durali Kolpak

ANKET

Antalya Hayat sitemizi nasıl buldunuz ?
Tüm Anketler

sahil yapı denetim
Jade Emlak
Corner Park
halilarat1
Yemek Hattı
Ayba Gıda
Toros Yapı Denetim
wac


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi