Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu
Tarih: 14.5.2018 12:46:25

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu, Federasyon ve Antalya da ki başkanlık görevinizden söz eder misiniz?

2000 yılından bu yana Antalya Kahveciler Odası´nın Başkanlığını, 2002 yılı itibariyle de Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi´nin Başkanlığını yapmaktayım. Bunun yanı sıra 27.12.2005 tarihinden itibaren de Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu´nun Genel Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Her iki görevimi de layıkıyla yürütmeye çalışıyorum.

Yapılan oda seçimlerinde genellikle yarışa yeni giren adayları destekliyorsunuz. Kazansın ya da kaybetsin onların yanında oluyorsunuz. Bunun nedeni nedir?

Oda seçimlerinde hiçbir zaman taraf olmadım. Sadece Emlakçılar oda seçiminde taraf oldum. Beni yakın tanıyanlar huyumu bilir yapacaklarımı da bilir. Gizli saklı işimiz olmadı olmaz da. Emlakçılar odasını destekleme nedenim arkadaşım olmasıydı.

Kahvehane kültürünün bugünü ve dünü anlatmak istersek neler söyleyeceksiniz?

Kahvehane kültürü Osmanlı´dan gelmektedir. Kahvehanelerimiz aslında şuanda da geçmişte olduğu gibi yine insanlarımızın sohbet ettiği, adres sorduğu, maç yorumları yaptığı, siyasi yorumların yapıldığı, duyuruların buradan gerçekleştirilmesi ve vatandaşlarımızın buluşma yeri olarak gördüğü ve o mahallenin bir nevi bekçiliğini yaptığı yerler olarak halen daha devam etmektedir. Kahvehane kültürü tarihimizde var. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi, kitle iletişim araçlarının genişlemesi, sosyal medya ve internet ağının gelişmesi ile birlikte tabii ki de kahvehanelerimizin önemi ve sayısı eskiye nazaran azalmıştır. Günümüz koşullarında, sektörümüzü ayakta tutabilmek amacıyla kahvehanelerimizde kendini yeniliyor.

 

Bir bölge de kahve çok ise orada işsizlik çoktur gibi bir algı var. Antalya´da nasıl bir süreç içinde? Kahvehanelerde günümüzde kimler daha çok bulunmakta? İşsizler mi genelde kahvede oturur yoksa nedir durum?

Eskiden işsizler ordusu kahvehanelerde oturur gibi halk arasında kamuoyu oluşturulma gibi bir algı vardı. Şimdi kahvehanelere artık ailelerde gitmeye başladı. Şu anda içkili yerlerden çok insanlar çay kahve içilen yerleri tercih ediyorlar. Yeni Türkiye´de kahvehanelerin önemi çok büyük. Bununla ilgili Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ında bir açıklaması var. Kafelerin kahvehalerin “Türk” ismiyle anılmasını istiyor. Bende bunu canı gönülden destekliyorum. Neden destekliyorum çünkü kahvehanelerin ismi Türk ismiyle alınması gerekiyor.

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı olarak ülke genelindeki Kahvehaneler ile ilgili nasıl çalışmalar yürütmektesiniz? Antalya da örnek kahvehanelerden söz etmek istersek bu kahvehanelerde neler yer almaktadır?

Türkiye çapında 118 tane odamız var. O ilin oda başkanları il temsilcileri var. Onlar her zaman üyesiyle iç içe sosyal ve kültürel anlamda bilgi alış verişindeler. Odada muhasebe servislerimiz var. Fiyat bedellerini belirlemekteyiz. Odamıza gelen üyelerimizin ruhsat alımında ruhsat değerlendirmesinde kooperatiflerden kredi kullanmasında yani üye oda bürokratik çevrelerde üyelik ve hizmet için bütün başkanlarımız çalışma yapmaktadır. Çünkü kahvelerin geleceği ve konumu ile ilgili herkesin bağlı bulunduğu ilin yapısına göre kahvehaneler şekillenmektedir. Bununla ilgili birçok yerde de başarı sağlanmıştır. Orada Doktoru, esnafı, çiftçisi, mühendisi, çalışanı da gelmektedir. Artık kahvehaneler çok yaygınlaştığı günümüzdeyiz.

Mahalle kahveleri yerine yeni çıkan alternatif modern mekanlar tercih edilmeye başlandı. Özellikle gençler tarafından rağbet çok yüksek. Fiyat ve kalite yönünden de farklı olmasına rağmen buralar tercih ediliyor. Yoksa artık mahalle arasında bulunan küçük kahvehaneler tarihe mi karışacak?

Her malın bir alıcısı vardır derler. Asla hiçbir zaman tarihe karışmaz. Onların müşterisi ayrı. Mahalle kahvesi de olsa gençlerimizin gittiği kahveler de olsa o yerin durumuna göre şekillenmektedir. 

Kültür yok mu oluyor? Geleneksel kahvehanelerimiz zamanın değişimine nasıl ayak uyduracaklar? Bu konuda federasyon olarak ne tür girişimleriniz var?

Kültür hiçbir zaman yok olmaz. Geleneksel kahvelerimiz de kahvehanelerimizde var. Zaten yeni oluşan mekanlar da gayet nezih ortam, aile ve gençlerin oturabileceği birbirleriyle kaynaşabileceği yerler. Esnafımız gayet de şık güzel mekanlar yapıyor. Eski kahvelerin bulunduğu yerlerde gelenekler bozulmadı. Örneğin camiden çıkan cemaat gelip çayını kahvesini içebiliyor, emekli olanlar hoşça vakit geçirip sohbetlerini yapıyorlar. Bunların kültürünün kaybolması söz değil. Bunlar bizim özümüzde var. Türk milleti olarak biz asla özümüzü unutmayız. Mahalle kahvehanesini de unutmazlar.

Müşterilerimize daha iyi hizmet vermek amacıyla, talep geldikçe zamana ayak uydurmak için işyerlerimizin fiziki yapısında da değişiklikler yapıyoruz. Satmış olduğumuz mal ve hizmetlerin kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. Ve tıpkı eskiden olduğu gibi bu yerleri daha cazip hale getirebilmek adına belirli standartlar oluşturuyoruz. Kahvehanelerin sosyal bir ortam olduğunu, insanların burada buluşarak birbirleriyle dertleştiklerini, oyunlarını oynayarak stres attıklarını v.s. insanlara vurguluyoruz. Kendini yenilemezse iş yapamaz. Ayrıca Federasyon olarak da Türkiye genelinde kahvehanelerde gazete, dergi ve kitap okuma köşeleri de yapıyoruz.

 

Türkiye genelindeki kahvehanelerin, çay ocaklarının sorunları genelde neler oluyor? Esnafların yaşadığı bu sorunlara ve isteklerine çözüme yönelik öneri ve attınız adımlar nelerdir?

Kahvehanelerin, çay ocaklarının da kendilerine göre düzenleri ve sorunları var elbette. Biz onların dertleriyle dertleniyoruz. Biz yöneticiler olarak tüm Türkiye genelinde oda başkanları ve yöneticiler olarak esnafımızın yanındayız. Esnaf varsa biz varız. Biz varsak onlar var. Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için. Biz bir zincirin halkalarıyız. Biz bu zincirin halkalarını koparmadık.  Her zaman birbirimize destek olduk, yaralarını sardık, sorununa koştuk. Kendimiz küçük esnaf olabiliriz ama yüreğimiz her zaman büyüktür, soframız geniştir. Hiçbir zaman kurumsal firmalar gibi kapımızı kapatmadık. Her zaman o esnafa o mahalleliye insanlara hizmet etmeye devam ediyoruz.

 

Sigara yasağında gelinen son durum nedir?

Sigara yasağı devam ediyor. Kapalı alanlarda yasak. %50 açık alanlarda sigara içilebiliyor. Uygulama ve düzen oturmuş durumda. Sigara yasağı sadece kahvecilerin sorunu gibi algılansa da lokantacılar, otelciler, kafeteryalar, terziler, gözleme salonları, diğer ticari odalar işletmecilerde bu işin içinde. Bu şekilde devam eder katı bir hal almadıktan sonra esnafımızda vatandaşta bilinçlendi sisteme ayak uyduruyor.

 

Yeni plan ve projeleriniz var mı?

Ülke gündemine ve teknolojiye göre oluşur. Daima yapılanır ve şekilleniriz. Tüm yöneticiler ve başkanlar istişare halinde oluruz. Biz esnafımız için varız. Aynı zamanda Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonunda görevimiz var. Her ay rutin olarak toplantı yapıyoruz. O toplantıya Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı devlet bürokratları gelmektedir. Esnafımızın sorunlarını onlara aktarmaktayız. Esnafın Vergi yükü hafiflesin, KDV yükü hafiflesin, eğlence vergisi kaldırılsın, KDV oranlarında eşitlik getirilsin gibi esnafımıza daha neler yapabiliriz daha nasıl ileriye götürebiliriz, şartları daha nasıl kolaylaştırırız gibi sürekli 82 birlik 13 federasyonla beraber projeler yapmaktayız. Bağlı bulunduğumuz tüm il ve ilçenin Belediye ve Belediye başkanlarıyla iç içeyiz. Hep beraber çalışmaktayız. Önemli olan hizmettir. Daha güzel yarınlar için geleceğimiz Türkiye için çalışıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Esnaf ve sanatkarlarımız 7/24 emrindeyiz. Esnaf varsa biz varız. Bize bu söyleşi imkanını sağladığınız çok teşekkür ediyorum. Allah herkese bol kazanç ve iş versin çalışalım. Allaha emanet olun.

Röportaj: Aynur Eryılmaz


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: Kültür hiçbir zaman olmaz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi