"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
Diş Hekimi RABİA DUMAN
Tarih: 4.5.2018 14:35:32

Günümüzün adından çok söz ettiren tedavi yöntemlerinden birisi olan implant diş tedavisi ile ilgili merak edilenleri Diş Hekimi RABİA DUMAN´a sorduk.

Diş çürüğü anneden çocuğa bulaşır mı?

Annenin, yemeğin sıcaklığını kontrol etmek ve sıcaksa ılıtmak amacıyla sıcak kaşığı çocuğunun ağzını yakmaması için önce kendi ağzına sokup sonra çocuğun ağzına sokmasıyla çürük yapıcı bakterilerin anneden çocuğa bulaşması söz konusudur.

Çürük riski tüm ailede aynı mıdır?

Tükürüğün yapısı, özellikleri ve dolayısıyla çürük riski, kişiden kişiye değişiklik gösterir.

İmplant nedir?

İmplant ağızdaki diş eksikliğini ortadan kaldırmak amacı ile çene kemiklerine yapay diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir. Diş implantları diş eksikliği olan hastalara uygulanmaktadır. Diş kaybı hastalarda fonksiyon, estetik, konuşma, çiğneme ve psikolojik problemler oluşturmaktadır.

Neden implant?

Örneğin tek dişini kaybetmiş hastalar klasik köprü protezlerinin yapımında olduğu gibi boşluğun iki yanında bulunan sağlam doğal dişlerinin küçültülmesini istememektedirler. Bu nedenle doğal dişin çekim yapıldığı boşluğun yerine implant yerleştirerek boşluğun iki yanındaki doğal dişlere hiç dokunulmadan dişsizlik ortadan kaldırılmış olabilmektedir. Özellikle tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda klasik total protez (damak) uygulaması sonrası hastaların bir çoğu protezlerin ağızda çok oynadığından şikayet ederler. Bu problem alt çenede daha fazla olmaktadır. Total protez kullanan hastalarda zamanla kemik erimesi sonucunda bu problem daha da artmaktadır. Bu nedenle bu hastalarda implant uygulayarak sabit köprü uygulaması yapılabilmektedir. Eğer hastada sabit köprü protezi için yeterli kemik yoksa hareketli total protezleri implantlara bağlayarak daha sabit hale getirilebilir. Dental implantlar aynı zamanda arka dişlerini kaybetmiş ve hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalarda da uygulanarak yine doğal dişlerde olduğu gibi sabit köprü yapılabilmesine imkan kılar.

İmplant uygulaması ağrılı bir tedavi midir?

İmplant uygulaması sırasında lokal anestezi yapıldığından hasta ağrı duymamaktadır. İmplant uygulaması sonrası da ağrı genellikle 1-2 gün kadar ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.

İmplant uygulaması herkese yapılabilir mi?

İmplant uygulaması hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak yine de sistemik hastalıklar ve kemik miktarı açısından hastanın değerlendirilmesi yapılıp karar verilmesi gerekir. Dikişsiz ve diş etini kesmeden uygulanan implantlar sayesinde kalp, şeker ve tansiyon problemi olan risk grubunda olan hastalarda da güvenli bir şekilde implant uygulanabilmektedir. Gereken durumlarda hastanın doktoruyla konsültasyon yapılmalıdır.

İmplantlar hangi malzemeden üretilirler vücudun bunu kabul etmemesi gibi bir durum olabilir mi?

Diş implantları titanyum veya titanyum bileşiklerinden imal edilir. Vücudun implantı kabul etmemesi diye bir şey olamaz ancak bazı hastalara implant uygulaması uygun olamayabilir.

Hangi durumlarda implant yapımı risklidir?

İyileşmeyi etkileyen Diyabet, kronik kardiyovasküler hastalıklar, immunsupresif ilaçlar kullananlarda, sigara tüketiminin çok fazla olduğu bireylerde implant uygulaması risklidir.

İmplant uygulama işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Birçok implant uygulama işleminde ilk basamak implant yerleştirilecek kemiğin açılması ve daha sonra implantın yerleştirilmesi işlemidir. İmplant yerleştirildikten sonra iyileşme döneminde üzerinde kalacak olan vidalar yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir. Diş implantlarının çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam olarak kaynaşması gerekir. Yerleştirilen implantın çevresinin tam olarak kemikle sarılması osseointegrasyon olarak adlandırılır. Osseointegrasyon için, operesyon türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre operasyondan sonra en az 2, en fazla 6 ay gibi bir süre gereklidir.

İmplant sırasında ne kadar ağrı duyabilirim?

Tüm cerrahi işlemler lokal anestezi yardımı ile yapılacağından ağrı duymamanız gerekir. Birçok hasta diş çekimi işleminden daha kolay olduğunu belirtir.

İyileşme döneminde neye dikkat etmeliyim?

Bu dönemde ağız bakımınızın iyi olması çok önemlidir. Kötü bir ağız diş sağlığı implant başarısızlıklarının en önde gelen etkenidir

İmplantların belli bir kullanım süresi var mıdır?

İmplantların birçok kişide kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca kullanım süresini belirleyen en önemli faktör hastanın ağız temizliğine gösterdiği özenle bağlantılıdır. Tüm hastalar gibi implant taşıyan hastalar da mutlaka 6 ayda bir diş hekimine başvurmalıdır ki yolunda gitmeyen bir durum olursa erken müdahale sansı olabilsin. Yani bu faktör daha çok hasta ile ilişkilidir.

İmplantların dezavantajları var mıdır?

İmplant malzemelerinin yüksek teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan malzemelerin ithal olması nedeniyle, maliyeti klasik protezlere göre daha fazladır. Protezin uygulanabilmesi için implantın kemikle kaynaşması beklenir dolayısıyla diğer tedavi alternatiflerine göre tedavi daha uzun zamanda biter. İmplant yerleştirildikten sonra ağız bakımı ve temizliğine çok daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Beyazlatma dişe zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolünde ve doğru süre ve aralıklarla uygulanan hidrojen peroksit ve karbamid peroksit içerikli beyazlatma ürünlerinin dişlere zararı yoktur. Bu materyallerin güvenilirlikleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Diş çürüğü önlenebilir mi?

Diş çürükleri, doğru diş fırçası, diş macunu ve diş ipi kullanımı, dengeli beslenme, anti bakteriyel gargaralar ve 3 ila 6 aylık düzenli kontrollerle önlenebilir. Başlangıç çürüklerinin flüorür uygulamaları ve lazer ile giderilmesi mümkündür.

Hangi diş macununu kullanmalıyız?

Klinik ve röntgen muayenesi gerçekleştikten sonra hastaların çürüğe mi yoksa dişeti hastalığına mı eğilimli olduğu tespit edilir ve konan tanıya göre diş macunu seçimi hekim tarafından yapılır. Hastada çürük, dişeti çekilmesi, diş aşınması, duyarlılık olup olmaması, hastanın ortodontik tedavi görüp görmediği, sigara kullanıcısı olup beyazlatma gereksiniminin olmasına göre seçilen diş macunu değişebilir.

Amalgam (cıvalı) dolgular değiştirilmeli mi?

Amalgam dolgular, hastanın gülme estetiğini etkiliyorsa veya dolgunun kenarında yeni bir çürük oluşumuna rastlanıyorsa değiştirilmelidir.

Dişimizin çürüdüğünü nasıl tespit ederiz?

Soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalara, basınca karşı hissedilen hassasiyet, dişlerimizin arasına yemek artıklarının kaçması, kötü ağız kokusu çürük belirtilerinden olabilir.

Kanal tedavisi ne gibi işlemleri içerir?

İltihaplanan ve dişin iç kısmında bulunan enfekte doku artıkları temizlenir. Kanalların dezenfekte edilmesini takiben bakterilerin bu bölgeye ulaşmasını engelleyecek kanal dolgusu yapılır.

Tedavi sırasında veya sonrasında ağrı duyar mıyım?

Tedavi sırasında çok nadir vakalar dışında ağrı duyulmaz. Ancak tedavi sonrasında çok hafif ağrı hissi olabilir. Ancak bu ağrı çok basit analjezikler ile kontrol altına alınabilir.

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra ne gibi semptomlar görülebilir?

Özellikle ilk 24 saat içinde kendini hissettiren ve azalarak kaybolan bir ağrı görülebilir. Bu ağrı önemsizdir ve anestezi geçmeden alınacak bir analjezik yardımıyla önemli miktarda azaltılabilir.

Kulağımın önünde bir yerlerden tıklama, tıkırtı gibi sesler geliyor, neden?

Bu bölge çene ekleminin olduğu bölgedir. Sağ ve sol tarafta kulağımızın önünde alt çenenin hareketinde rol oynayan çene eklemleri bulunur. Daha çok alt çenenin hareketi sırasında (ağzı açmak kapamak, esnemek, konuşmak, yemek yemek, sakız çiğnemek, çeneyi sağa, sola, öne hareket ettirmek) tıklama gibi sesler hissediliyorsa çene ekleminin düzeninin bozulduğu düşünülebilir.

Diş sıkma ve gıcırdatma belirtileri nelerdir?

Sık baş ağrısı çekiliyorsa, özellikle sabah baş ağrısı ile uyanılıyorsa ve bu ağrı daha çok şakaklarda yoğunlaşıyor, kulak önlerinde ve yanaklarda da ağrı hissediliyorsa bu tür baş ağrısının nedeni uykuda diş sıkma gıcırdatma olabilir. Bu durumda aynı zamanda sabah uyanıldığında yüzde yorgunluk hissi, kahvaltıda ilk lokmaların çiğnenmesinde güçlük de hissedilebilir. Bunun nedeni ise gece boyunca dinlenmesi gereken kasların diş sıkma gıcırdatma parafonksiyonu nedeniyle uykuda bile çalışması ve yorularak ağrıya neden olmasıdır. Dişlerde aşınma, çatlak veya kırıkların oluşması ve hassasiyetin nedenlerinden biri de diş sıkma gıcırdatma olabilir. Dil kenarları ve yanak içlerinde diş izlerinin belirgin olarak izlenmesi de diş sıkma gıcırdatma nedeniyle olabilir.

Röportaj: Aynur ERYILMAZKaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
yağmurlu
Bugün
3 / -1 °C
yağmurlu
Perşembe
3 / -1 °C
yağmurlu
Cuma
3 / -1 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi