Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
Tarih: 19.9.2018 20:19:53

Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,Türkiye ye örnek ve model oda…

Antalya Şoförler Odası

16 yıldır Başarılı ve örnek bir başkan, Mehmet Ali ALKAN

 

2002 yılından bu yana Antalya Şoförler Odası Başkanlığını yürüten, 16 yıldır esnafın desteğini arkasına alarak hiç yorulmadan proje üretip gece gündüz sürücü esnafının yanında olan, hizmetleriyle çağdaş, modern, örnek çalışkan başarılı başkanı, Mehmet Ali ALKAN.

 

Odanıza bağlı şoförlerin sorunları ve sizden beklentileri neler?   

Taksi duraklarının iyi ve işlevsel olması, hizmet kalitesinin ve kazanımlarını artırmak amacıyla bekleme noktalarının çoğaltılması iş potansiyelinin yüksek olması beklentileri arasındadır. Ayrıca odamıza genel olarak şoför esnafımızdan çok sorun gelmediği, durak, esnaf ve müşteri arasında ise sorun yaşandığı zaman konu ile ilgili ortak bir nokta bulunarak uzlaşma sağlanır. Elimizden geldiğince de kanunların bize verdiği yetkiler çerçevesinde esnafımızın her konuda sorunlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 

Oda olarak daha iyi hizmet verilebilmesi noktasında modernizasyon ve beklentileriniz var mı? Bunlarla ilgili hangi kurum ve kuruluş ile temas halindesiniz? Yerel yönetimler ve siyasetçilerle bu konuda ki paylaşımlarınız?

Duraklarımıza elektrik - su abonelikleri alması desteklenmiş, araçlara araç takip sistemi ve navigasyon cihazı takılması sağlanmıştır. Gerek odamızın, gerek şoför esnafına hizmet kalitesinin artırılması konusunda başta Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kamu ve kuruluşlarla iç içeyiz. Yerel yönetim ve siyasetçilerin sorunlarımıza çözüm konusunda desteklerini görmekteyiz. Esnaf ziyaretlerimizde tek tek sorunlar dinlenip not alınır ve gerekli mercilere iletilir.

 

Taksici esnafının Antalya´da kilometre açıp açmama konusunda neler söyleyeceksiniz?

Taksici esnafımızın Antalya´da kısa mesafe ve uzun mesafe taksimetre açma zorunluluğu Antalya Büyükşehir Belediyesi Taksi Yönetmeliğinde açıkça beyan edilmiştir. Dolayısıyla taksimetresini açmayan esnafımızla ilgili de gerekli denetimler yapılmaktadır.

 

Şu an taksimetre indi bindi kaç TL açılıyor? Ve yakında zam var mı?

Şu anda Antalya bölge sınırları içerisinde açılış ücreti 3,50 TL, km ücreti ise 3,00 TL´dir. Nisan ayı içerisinde Büyükşehir Belediyesi UKOME Daire Başkanlığına zam talebi olmuştur. Şu anda beklemedeyiz.

 

Şoför esnafına yönelik gerçekleştirmek istediğiniz bir projeleriniz arasında akaryakıtı düşük fiyata ya da kampanyalı şekilde hizmet vermeyi düşünüyor musunuz?

Taksici esnafımıza yönelik Oda olarak bazı yerel firmalarla ile anlaşmamız vardır. Araçlara GPRS ve kamera sistemleri uygulanarak %5´ini ilgili yerel firma,  %2´sini ise araçlara takılan kamera sistemi karşılıyor. Söz konusu bu kampanyamız hala devam etmektedir.

 

Sıcakların şoför üzerinde ki etkisi? Bunun için önlemler nelerdir?

Esnafımız araçlarını ÖTV den yararlanarak değiştirilen araçlarımız genel olarak klimalı ve modelli olup Taksi duraklarımızın da tek tek yenilendiği için rahat ve konforludur. Dolayısıyla şoför esnafımıza sıcak havanın olumsuz etkisi en aza indirilmiştir.

 

 

Taksi emekçisinin mutlu olması için neler gerekli? Nasıl bir taksicilik?

Taksi emekçisinin mutlu olması için her şeyden önce üst segmette ait bir aracının, bir durağının ve kazancının dolayısıyla iş potansiyelinin iyi olması ve durak içerisindeki huzur, müşteri memnuniyeti her esnafın olduğu gibi taksi esnafını da mutlu eden faktörlerden bir kaçıdır. Müşteri potansiyelimizin %60 %70i bayan olup saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde işimizi yapmak durumundayız.

 

Şu an aktif üye sayınız kaç?

Şu anda Odamıza bağlı Antalya merkezde aktif üye sayımız 5013. Bunların 3273 kişi taksici ayrıca 593 kadın aktif üyemiz vardır. Şehir içindeki minibüsler, nakliyeciler, kamyoncular ve tırcılarımız da bize bağlıdır.

 

Şoförler testten geçiyor mu? Şoförler işe başlamadan önce içici olup olmadığına dair testten geçiyorlar mı? Kısaca şoförler denetleniyor mu?

Şoför esnafımız şoförlük mesleğine başlamadan önce Adli Sicil kontrolünden geçiyor. Uyuşturucu testi raporunu yaptırıyor ve buna göre kendilerine şoför kartı çıkarıyorlar. Denetleme ekiplerimiz duraklarımıza giderek gerekli kontrolleri sağlıyor.

Şoförler odası olarak hangi konularda faaliyet göstermektesiniz?

Oda olarak kaliteli ve güvenli taşımacılığı esnafımıza var gücümüzle sağlamaya çalışıyoruz. Oda içerisinde plaka basım atölyemiz, basit usul muhasebemiz, SRC eğitimlerimiz verilmektedir. Ayrıca yolda kalan esnafımıza kurtarıcı gibi hizmetlerimiz de bulunmaktadır. Durak yenileme cep açma ve durak boyalarını oda olarak sağlayarak, ayrıca esnafımızı tek tek ziyaret edip gece gündüz demeden sorunlarına ve isteklerine yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Oda olarak bütçenizi nereden sağlıyorsunuz?

Odamızın ilk olarak sağladığı bütçe geliri tabi ki de esnafımızın odaya ödemiş oldukları aidatlardır. Aidat ödemelerini her yıl alırken ödemesi zor olan esnafımızda taksitler yapıyoruz. Bununla birlikte cüzi miktarda plaka gelirinizde vardır çünkü Türkiye genelinde plakalar Şoförler odasında basılmaktadır. Ayrıca binamızın üst kısmında bulunan şoförler odası düğün salonumuzdan kira gelirimiz bulunmaktadır.

 

MEHMET ALİ ALKAN, KİMDİR?

Antalya´nın Korkuteli ilçesi Taşkesiği köyünde doğan Mehmet Ali Alkan ilk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Antalya´ya yerleşti. 1993 yılında Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası´nda genel sekreter olarak göreve başladı. 2002 yılında yapılan seçimlerde seçimi kazanarak Antalya Şoförler ve Otomobilciler Başkanı seçilen Mehmet Ali Alkan 2005 ve ardından 2009´da yapılan seçimlerde yine oda esnafının takdirini alarak seçimleri kazandı. 2009 yılında AESOB Başkan vekili oldu. 2005 yılında Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurul Üyeliği görevine getirildi. Son olarak 2018 yılında yapılan seçimlerde yine oda başkanlığını görevine hak kazandı. Şu zamana kadar girdiği tüm seçimleri kazandı. 16 yıldır başkanlık görevine devam etmektedir. Evli iki çocuk babasıdır.Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
ALANYA BELEDİYESİ BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI, İbrahim Akdağ
HER ŞEY RÜYA ŞEHİR ALANYA ve ALANYA HALKI İÇİN…
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Kalite ve uygun fiyat Göksel Ayakkabı
Malzeme deri taban CE standartlarına uygun. İşçilik kusursuz ise o ayakkabı kalitelidir.
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
“2019 yılı kadınların yılı olacak”
Astrolog SARE PALASKA
 “Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
“Miras beklenmeden gelen bir güç ve kimse kaybetmek istemez”
Siz eşit paylaşım yapar mıydınız?
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
ALTIN
0
BIST
0
 
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi