AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
Tarih: 27.11.2017 20:05:52

Türkiye´nin öncü firmalarından biri olan Korkutlar Ambalaj Plastik Tekstil Tarım Sanayi ve Tic. A.Ş´nin ortaklarından Nurdane Çetin ile keyifli, bilgilendirici ve merak edilen soruların cevabı röportajımızda.

 

Nurdane Çetin kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1971 Ankara doğumluyum Ailemin 3 ‘üncü çocuğuyum. Yıllarca babam ve annem bakkalcılıkla uğraştı. Tabii ki bende yanlarında okuldan kalan zamanlarımda aileme yardımcı oldum. Yani küçük yaşlarda çalışma hayatının içinde bulundum. Ortaokulu bitirdikten sonra ailevi nedenlerden dolayı çeşitli şirketlerde sekreter olarak çalıştım.1996 yılında eşimle tanışarak 1997 yılında evlendim. Eşimin desteğiyle birlikte çeşitli kurslara katıldım. Eşimin memur olmasından dolayı çeşitli ilde ve ilçelerde eve destek olmam açısından birçok işlerde çalıştım. Sağlık ocağı şimdiki ismi aile sağlık merkezi, diş kliniği ve turizm sektörün de çalıştım. Tabi çevremizi ve çalışma hayatını takip ederek fikir edinmeye çalıştık. Bu sektöre girmeye karar verdim. Bugün buradayız.

“Türkiye´de Ambalaj Sanayi” hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu sektörün geçmişi hangi yıllara dayanıyor?

Ülkemiz açısından ambalaj sektörü önemli bir sektör. Ambalaj sektörü başlangıçta doğal hammadde kaynaklarına dayalı bir gelişme gösterirken, özellikle 1980´li yıllardan itibaren hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme bir yandan plastik ambalajın, ambalaj sektöründeki payını artırırken, diğer yandan sektördeki piyasa yapısının da hızla değişimine yol açmıştır.

Ambalajın öyküsü çok eski yıllara gitmekle beraber ilk ambalaj sanayinin 17. Yüzyılda ahşap ve kâğıt esaslı olarak başladığını söylemek mümkündür. Sanayi devrimiyle kimyevi üretim ve dağıtıma geçilmesi, oluklu mukavva, karton, metal, cam ve plastik gibi yeni ambalaj malzemelerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Başlangıçta ambalaj dağıtım, taşıma ve depolama işlevlerini yerine getirirken, daha sonra tüketici ambalajı ve işlevi önem kazanmaya başlamıştır. Günümüzde ambalajın temel işlevi üretim, dağıtım, taşıma aşamalarında ürününün niteliğini bozmadan ve çevreyi koruyarak tüketicisine ulaştırılmasını sağlamaktır. Öte yandan, ambalaj başlangıçta bir maliyet unsuru olarak görülürken, günümüzde ürüne cazibe kazandıran, değerini artıran ve içerisindeki ürünün ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ambalaj bütün ürünler için vazgeçilmez bir malzeme haline gelmiştir. Türkiye´de ambalaj sektörüne ilişkin sağlıklı veri bulmak oldukça güçtür.

Türkiye de ambalaj üretiminin yaklaşık %25 plastik ambalaj oluşturmaktadır. Son yıllarda ambalaj sanayinde, doğal hammaddeler yerine petrokimyasal kökenli plastik ambalajın kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Korkutlar Ambalaj Plastik Tekstil Tarım Sanayi ve Tic. A.Şne zaman ve nasıl kuruldu?

Şirketimizin kuruluşu 1998 yılında kurulmuş devamlı kendini ve kalitesini geliştirerek 2016 yılına kadar çalışmalarına devam etmiştir. 2016 yıllında şirket hissedarların bize “böyle bir şirketimiz var sizi de şirkete dahil edelim” şeklinde teklifle geldi. Değerlendirmeler sonucu bizde 2016 yılında şirkete dahil olduk. Devir işlemlerinden sonra faaliyete başladık.  Şu an Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak faaliyetlerimize devam ediyorum.

Direkt ihracatınız var mı?

Çeşitli Avrupa ve Asya ülkelerine ihracatlarımız devam etmekte. Afrika ülkelerine bayilik anlaşmalarımız var. Şu an imza aşamasında. En kısa zamanda sonuçlanacaktır.

Gıda ambalaj sektörü olarak ülkemizde ambalaj sektörünün mevcut durumu ve gelecek öngörüsü hakkında neler söylemek istersiniz? Sektörde şu an geldiğiniz nokta ne durumda?

Türkiye de plastik ambalaj sektörü, üretim teknolojisi, ambalaj makineleri üretimi, kullanılan hammadde, yardımcı madde ve ambalajlama işlemleri otomasyonu ile önemli bir sektör haline gelmiştir. Öte yandan ihraç edilen ürün ile birlikte dolaylı olarak ihraç edilen ambalajın yanı sıra, son yıllarda doğrudan ambalaj malzemesinin ihracat yoluyla da ekonomiye önemli katkı sağlanmaktadır.

Günümüzde ambalajla ilgili bir başka gelişme ise, ambalajın fiziksel özellikleri yanı sıra beğeni içeren bir özellik kazanmasıdır. Bu nedenle sektörde fiziki üretim ile birlikte fikri üretim (tasarım) giderek önem kazanmaya başlamıştır. Bütün bu gelişmeler, Türkiye´de ambalaj sanayinin giderek hızla geliştiğini ve gelecekte de önemli bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye de plastik ambalaj sektörü kısa sayılabilecek bir geçmişe sahip olmasına karşın hızla gelişmektedir.

Ambalaj sektöründe tüketici tercihleri ve üretici tercihleri arasındaki denge nasıl kuruluyor? Son yıllarda gelişen trendlerden bahseder misiniz?

Ambalaj, içine konulan gıdaların üretildikleri koşullarda bozulmadan en ekonomik ve güvenilir biçimde tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan bir ürün. Gıda ambalajının temel amacı; gıdaların raf ömrünü uzatmak, uygun koşullarda depolanmasını sağlamak ve gıdaları tüketiciye ulaşıncaya dek diğer çevresel şartlardan korumak, gıda bozulmaları ve kalite kayıplarını en aza indirmektir.

Daha sürdürülebilir ambalaj uygulamaları ile yeryüzünde ambalajlardan doğan çevre kirliliğini engellemek yönünde sürdürülen bilimsel çalışmalar son derece heyecan verici. Siz sektörünün çevreye en duyarlı şirketlerden biri olarak bu konuda herhangi bir hazırlık yapıyor musunuz?

Tabii ki üretimimiz olan ambalajların geri dönüştürülebilen hammaddelerden yapılması bizim için önemli bir durumdur. Çevreye, doğaya ve gıdaya zarar vermeyen ürünler üretmek temel amacımızdır. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız halen devam etmektedir.

Taze gıdaların ambalajlanması raf ömrünün doğal yollar ile uzatılması konusunda sektöre yenilik getiren çözümler nelerdir?

Soğuk hava depoları bu konuda her zaman bizlere gıdanın değişik dönemlerde tüketilmesi yönünde fayda getirmesi çok önemlidir. Tüketime kadar geçen sevk zincirin önemli bir halkasıdır artık ülkemizde gıdaların raf ömrünü uzatan ürüne zarar vermeyen sağlığa zararı olmayan çeşitli maddeler kullanılmaktadır. Laboratuvarlara da yapılan testler sonucuna göre zararsız maddeleri tercih ediyoruz. Çünkü insanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir. Bu konuda bölge bölge çalışmalarımız devam etmektedir. Ambalaj Sanayicileri Derneğinin (AMD) çalışmalarını ve geliştirmelerini yakından takip etmekteyiz.

Tüketicinin kafası karışık ambalajlı gıda alırsa katkı maddelerinden endişe ediyor, ambalajsız gıda alırsa hijyen kaygısı yaşıyor. Bu sebeplerden dolayı taze yiyeceklere ulaşabilmeyi sağlayan ambalaj dünyasındaki son yenilikler nelerdir? Ülkemizdeki durumu değerlendirebilir misiniz?

Tüketicilerimiz bu konuda hiç endişe etmesinler çünkü biz kendimiz de o gıdalardan tüketiyoruz. Ama yine duyarlı olmak gerekli. Son zamanlarda merdiven altı üretim çok artı.  Denetimle aşamayacağımız hiçbir durum yok. Yani devletimiz üretilen ambalajların testini ve kontrolünü yaptığı sürece hiçbir kişi ve kurum insanlarımıza gıda ve ambalaj konusunda zarar veremez. Tabii ki önemli olan gıdanın üretilen yerden hiç bozulmadan tap taze tüketiciye dalından yeni koparılmış gibi ulaştırmaktır. Kasa altı kumaş, Üzüm petleri, Organik maddeler, Meyve violeri, Modifiye atmosfer poşetleri gibi ürüne zarar vermeyen ve sağlıklı ürünlerdir. Hızla gelişmeye meyilli bir ambalaj sektörümüz mevcut yakın zamanda daha ileriye doğru mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Ülkemiz bu sektörün öncülüğünü eline alacaktır.

Pazardaki konumunuz ve sektör hakkındaki görüşleriniz nelerdir? 

Sayılı şirketler arasındayız. İnanıyorum ki yakın gelecekte daha üst seviyelerde yer alacağız. Sektörde yatırımlar ve üretimde teknoloji geliştikçe insanlarımıza sağlıklı ürünlere ulaştıkça sektörün liderliğini yapacağız.

Sektörde yaşanan sorunlar ve sizin çözüm önerileriniz nelerdir?

Ambalaj bu kadar önemliyken ülkemizde hala pek çok gıda maddesi ambalajsız satılıyor.

Tabii ki diğer sektörlerde de olan sorun bizim sektörde de mevcut. İşi bilen eleman eksikliğimiz her zaman var halledilmeyecek sorunlar değil. Zamanla düzeleceğine eminim.

Gelecekle ilgili planlarınız ve hedefleriniz neler?

Ürün, hizmet ve kalite açısından firmamızı ileri seviye götürmek, sektörün gelişmesine öncülük etmek, markamızın rekabet gücünü artırmak ve sektörde kalıcı olmak.

İş dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

Seyahat etmeyi severim. Fırsat buldukça sporla ilgiliyimdir. Sohbet etmeye bayılırım. Türk Milli takımı (voleybol, futbol) çok yakından takip ederim.

Sizce başarı nedir?

Başarı, kendine olan öz güvenini dışarıya aktarmaktır. Başarılı olmak içinde çok çalışmalıyız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?        

Ülkemiz ve toplumumuz son zamanlarda zor durumda yakın zamanda ortaya çıkan problemlerin çözüleceği inancındayım. Sektör çok geniş bir alana hitap ediyor. Çalışmamız gerekli yoksa diğer ülkeler bizleri ve rekabet gücümüzü düşürmek için her türlü girişimde bulunuyor. Bunları önlemek için devamlı kendimizi geliştirmeliyiz ve çalışmalıyız. 

röportaj: Aynur EryılmazKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Turizmin başkenti Antalya´ya Modern bir Galericiler Sitesi yakışır
Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail ÇAĞLAR
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Günay Aral´la Basma Fistan Giyerim
Ressam, eğitmen, küratör Günay Aral´la beraberiz. Farkındalık yaratan son etkinliği “Basma Fistan Giyerim” projesi üzerine söyleşeceğiz. Sanata bakış açısını öğreneceğiz.
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli,  Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya gibi güzel Antalya gibi güvenli, Türkiye ye örnek ve model oda…
Antalya Şoförler Odası
 “Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
“Stresle Başa Çıkabilirsiniz”
Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
GÜNSELİ AKAYDIN ile yaptığım son röportaj
Kadın ve erkek eşit yaratılmış iki insan
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Cinsel istismar suçunun mağdurlarının çocuk ve çocuğun ebeveynleri olduğu unutulmamalı!
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doktor Banu Bozkurt
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Hamilelikte Ağız Sağlığı ve Diş Bakımının önemi
Diş Hekimi Rabia Duman ile söyleşi
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Uzman Dr. Oya Ermiş ile çoook estetik bir röportaj
Yeni teknikler, uygulamalar
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ferdi ATUNER
Diclehan METO röportajı
İrfan VAROL diyor ki..!!!
İrfan VAROL diyor ki..!!!
Hizmette 17 yıl
HELICO TERCÜME BÜROSU
HELICO TERCÜME BÜROSU
Burcu Demirörs & Rasim Esen
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
"Küçük beyinler kişileri, Orta beyinler olayları, Büyük beyinler ise fikirleri tartışır”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Beşkonak Özçay
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Kültür hiçbir zaman yok olmaz
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
HİZMETTE ÜRÜN SONSUZ
ALANYA Paşali Kilit Sistemleri Ali Mesut İnal röportaj
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
"İmplant kullanım süresi 5 - 25 yıl arasında değişmektedir"
Diş Hekimi RABİA DUMAN
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
13 / 8 °C
Sağanak
Pazar
14 / 6 °C
Fırtına
Pazartesi
13 / 7 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi