AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
“İnsanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir”
Tarih: 27.11.2017 20:05:52

Türkiye´nin öncü firmalarından biri olan Korkutlar Ambalaj Plastik Tekstil Tarım Sanayi ve Tic. A.Ş´nin ortaklarından Nurdane Çetin ile keyifli, bilgilendirici ve merak edilen soruların cevabı röportajımızda.

 

Nurdane Çetin kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1971 Ankara doğumluyum Ailemin 3 ‘üncü çocuğuyum. Yıllarca babam ve annem bakkalcılıkla uğraştı. Tabii ki bende yanlarında okuldan kalan zamanlarımda aileme yardımcı oldum. Yani küçük yaşlarda çalışma hayatının içinde bulundum. Ortaokulu bitirdikten sonra ailevi nedenlerden dolayı çeşitli şirketlerde sekreter olarak çalıştım.1996 yılında eşimle tanışarak 1997 yılında evlendim. Eşimin desteğiyle birlikte çeşitli kurslara katıldım. Eşimin memur olmasından dolayı çeşitli ilde ve ilçelerde eve destek olmam açısından birçok işlerde çalıştım. Sağlık ocağı şimdiki ismi aile sağlık merkezi, diş kliniği ve turizm sektörün de çalıştım. Tabi çevremizi ve çalışma hayatını takip ederek fikir edinmeye çalıştık. Bu sektöre girmeye karar verdim. Bugün buradayız.

“Türkiye´de Ambalaj Sanayi” hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu sektörün geçmişi hangi yıllara dayanıyor?

Ülkemiz açısından ambalaj sektörü önemli bir sektör. Ambalaj sektörü başlangıçta doğal hammadde kaynaklarına dayalı bir gelişme gösterirken, özellikle 1980´li yıllardan itibaren hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme bir yandan plastik ambalajın, ambalaj sektöründeki payını artırırken, diğer yandan sektördeki piyasa yapısının da hızla değişimine yol açmıştır.

Ambalajın öyküsü çok eski yıllara gitmekle beraber ilk ambalaj sanayinin 17. Yüzyılda ahşap ve kâğıt esaslı olarak başladığını söylemek mümkündür. Sanayi devrimiyle kimyevi üretim ve dağıtıma geçilmesi, oluklu mukavva, karton, metal, cam ve plastik gibi yeni ambalaj malzemelerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Başlangıçta ambalaj dağıtım, taşıma ve depolama işlevlerini yerine getirirken, daha sonra tüketici ambalajı ve işlevi önem kazanmaya başlamıştır. Günümüzde ambalajın temel işlevi üretim, dağıtım, taşıma aşamalarında ürününün niteliğini bozmadan ve çevreyi koruyarak tüketicisine ulaştırılmasını sağlamaktır. Öte yandan, ambalaj başlangıçta bir maliyet unsuru olarak görülürken, günümüzde ürüne cazibe kazandıran, değerini artıran ve içerisindeki ürünün ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ambalaj bütün ürünler için vazgeçilmez bir malzeme haline gelmiştir. Türkiye´de ambalaj sektörüne ilişkin sağlıklı veri bulmak oldukça güçtür.

Türkiye de ambalaj üretiminin yaklaşık %25 plastik ambalaj oluşturmaktadır. Son yıllarda ambalaj sanayinde, doğal hammaddeler yerine petrokimyasal kökenli plastik ambalajın kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Korkutlar Ambalaj Plastik Tekstil Tarım Sanayi ve Tic. A.Şne zaman ve nasıl kuruldu?

Şirketimizin kuruluşu 1998 yılında kurulmuş devamlı kendini ve kalitesini geliştirerek 2016 yılına kadar çalışmalarına devam etmiştir. 2016 yıllında şirket hissedarların bize “böyle bir şirketimiz var sizi de şirkete dahil edelim” şeklinde teklifle geldi. Değerlendirmeler sonucu bizde 2016 yılında şirkete dahil olduk. Devir işlemlerinden sonra faaliyete başladık.  Şu an Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak faaliyetlerimize devam ediyorum.

Direkt ihracatınız var mı?

Çeşitli Avrupa ve Asya ülkelerine ihracatlarımız devam etmekte. Afrika ülkelerine bayilik anlaşmalarımız var. Şu an imza aşamasında. En kısa zamanda sonuçlanacaktır.

Gıda ambalaj sektörü olarak ülkemizde ambalaj sektörünün mevcut durumu ve gelecek öngörüsü hakkında neler söylemek istersiniz? Sektörde şu an geldiğiniz nokta ne durumda?

Türkiye de plastik ambalaj sektörü, üretim teknolojisi, ambalaj makineleri üretimi, kullanılan hammadde, yardımcı madde ve ambalajlama işlemleri otomasyonu ile önemli bir sektör haline gelmiştir. Öte yandan ihraç edilen ürün ile birlikte dolaylı olarak ihraç edilen ambalajın yanı sıra, son yıllarda doğrudan ambalaj malzemesinin ihracat yoluyla da ekonomiye önemli katkı sağlanmaktadır.

Günümüzde ambalajla ilgili bir başka gelişme ise, ambalajın fiziksel özellikleri yanı sıra beğeni içeren bir özellik kazanmasıdır. Bu nedenle sektörde fiziki üretim ile birlikte fikri üretim (tasarım) giderek önem kazanmaya başlamıştır. Bütün bu gelişmeler, Türkiye´de ambalaj sanayinin giderek hızla geliştiğini ve gelecekte de önemli bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye de plastik ambalaj sektörü kısa sayılabilecek bir geçmişe sahip olmasına karşın hızla gelişmektedir.

Ambalaj sektöründe tüketici tercihleri ve üretici tercihleri arasındaki denge nasıl kuruluyor? Son yıllarda gelişen trendlerden bahseder misiniz?

Ambalaj, içine konulan gıdaların üretildikleri koşullarda bozulmadan en ekonomik ve güvenilir biçimde tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan bir ürün. Gıda ambalajının temel amacı; gıdaların raf ömrünü uzatmak, uygun koşullarda depolanmasını sağlamak ve gıdaları tüketiciye ulaşıncaya dek diğer çevresel şartlardan korumak, gıda bozulmaları ve kalite kayıplarını en aza indirmektir.

Daha sürdürülebilir ambalaj uygulamaları ile yeryüzünde ambalajlardan doğan çevre kirliliğini engellemek yönünde sürdürülen bilimsel çalışmalar son derece heyecan verici. Siz sektörünün çevreye en duyarlı şirketlerden biri olarak bu konuda herhangi bir hazırlık yapıyor musunuz?

Tabii ki üretimimiz olan ambalajların geri dönüştürülebilen hammaddelerden yapılması bizim için önemli bir durumdur. Çevreye, doğaya ve gıdaya zarar vermeyen ürünler üretmek temel amacımızdır. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız halen devam etmektedir.

Taze gıdaların ambalajlanması raf ömrünün doğal yollar ile uzatılması konusunda sektöre yenilik getiren çözümler nelerdir?

Soğuk hava depoları bu konuda her zaman bizlere gıdanın değişik dönemlerde tüketilmesi yönünde fayda getirmesi çok önemlidir. Tüketime kadar geçen sevk zincirin önemli bir halkasıdır artık ülkemizde gıdaların raf ömrünü uzatan ürüne zarar vermeyen sağlığa zararı olmayan çeşitli maddeler kullanılmaktadır. Laboratuvarlara da yapılan testler sonucuna göre zararsız maddeleri tercih ediyoruz. Çünkü insanlarımızın sağlığı bizim için önceliklidir. Bu konuda bölge bölge çalışmalarımız devam etmektedir. Ambalaj Sanayicileri Derneğinin (AMD) çalışmalarını ve geliştirmelerini yakından takip etmekteyiz.

Tüketicinin kafası karışık ambalajlı gıda alırsa katkı maddelerinden endişe ediyor, ambalajsız gıda alırsa hijyen kaygısı yaşıyor. Bu sebeplerden dolayı taze yiyeceklere ulaşabilmeyi sağlayan ambalaj dünyasındaki son yenilikler nelerdir? Ülkemizdeki durumu değerlendirebilir misiniz?

Tüketicilerimiz bu konuda hiç endişe etmesinler çünkü biz kendimiz de o gıdalardan tüketiyoruz. Ama yine duyarlı olmak gerekli. Son zamanlarda merdiven altı üretim çok artı.  Denetimle aşamayacağımız hiçbir durum yok. Yani devletimiz üretilen ambalajların testini ve kontrolünü yaptığı sürece hiçbir kişi ve kurum insanlarımıza gıda ve ambalaj konusunda zarar veremez. Tabii ki önemli olan gıdanın üretilen yerden hiç bozulmadan tap taze tüketiciye dalından yeni koparılmış gibi ulaştırmaktır. Kasa altı kumaş, Üzüm petleri, Organik maddeler, Meyve violeri, Modifiye atmosfer poşetleri gibi ürüne zarar vermeyen ve sağlıklı ürünlerdir. Hızla gelişmeye meyilli bir ambalaj sektörümüz mevcut yakın zamanda daha ileriye doğru mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Ülkemiz bu sektörün öncülüğünü eline alacaktır.

Pazardaki konumunuz ve sektör hakkındaki görüşleriniz nelerdir? 

Sayılı şirketler arasındayız. İnanıyorum ki yakın gelecekte daha üst seviyelerde yer alacağız. Sektörde yatırımlar ve üretimde teknoloji geliştikçe insanlarımıza sağlıklı ürünlere ulaştıkça sektörün liderliğini yapacağız.

Sektörde yaşanan sorunlar ve sizin çözüm önerileriniz nelerdir?

Ambalaj bu kadar önemliyken ülkemizde hala pek çok gıda maddesi ambalajsız satılıyor.

Tabii ki diğer sektörlerde de olan sorun bizim sektörde de mevcut. İşi bilen eleman eksikliğimiz her zaman var halledilmeyecek sorunlar değil. Zamanla düzeleceğine eminim.

Gelecekle ilgili planlarınız ve hedefleriniz neler?

Ürün, hizmet ve kalite açısından firmamızı ileri seviye götürmek, sektörün gelişmesine öncülük etmek, markamızın rekabet gücünü artırmak ve sektörde kalıcı olmak.

İş dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

Seyahat etmeyi severim. Fırsat buldukça sporla ilgiliyimdir. Sohbet etmeye bayılırım. Türk Milli takımı (voleybol, futbol) çok yakından takip ederim.

Sizce başarı nedir?

Başarı, kendine olan öz güvenini dışarıya aktarmaktır. Başarılı olmak içinde çok çalışmalıyız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?        

Ülkemiz ve toplumumuz son zamanlarda zor durumda yakın zamanda ortaya çıkan problemlerin çözüleceği inancındayım. Sektör çok geniş bir alana hitap ediyor. Çalışmamız gerekli yoksa diğer ülkeler bizleri ve rekabet gücümüzü düşürmek için her türlü girişimde bulunuyor. Bunları önlemek için devamlı kendimizi geliştirmeliyiz ve çalışmalıyız. 

röportaj: Aynur EryılmazKaynak: ANTALYA HAYAT

Anahtar Kelimeler: AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN PARLAYAN YILDIZI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
ANFAŞ Yönetim Kurulu başkanı ALİ BIDI ile çok özel röportaj
“Sağlıklı yaşamak para kazanmaktan daha zordur.”
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
İyi beslen,Tarz ol, Fit ol…
Beslenme Uzmanı Diyetisyen, FATMA ALTINTAŞ KAPLAN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
TATLI VE KEYİFLİ BİR MOLA VERMEK İÇİN
Nermin Kalender- İbrahim Kalender
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi,  Kemal Koçak
(TÜÇİAD ) Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve Öğretim Görevlisi, Kemal Koçak
‘´2019 yılı Türkiye´de Çin Yılı ‘´ilan edilmeli
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Prof. Dr. Cengiz Ermiş
Kalp krizi ile röportajı
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Astroloji Danışmanı ve Eğitmeni Pınar GÜREL,
Ayrıca 2018 yılında en şanslı burç hangisi olacak?
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl  Vj Bülent ile dobra dobra…
İçi dışı bir, cıvıl cıvıl Vj Bülent ile dobra dobra…
Neden Yunanistan?
Şükran AKCA
Şükran AKCA
“Haklarımızı bizden daha çok hiç kimse koruyamaz. Haklarımızı öğrenelim, bilelim ve sahip çıkalım.”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
“Antalya´da kuaför olmak bir ayrıcalıktır”
Prenses Kuaför
Yapımcı Şahin ÖZER
Yapımcı Şahin ÖZER
“İnsanları hayal kırıklığına uğratmamak, boşluğa düşürmemek adına jürilik tekliflerini geri çevirdim”
Ressam, Münevver Kısacık
Ressam, Münevver Kısacık
İlham perisine inanmam ama içinde evet şuan yaratmalıyım diye bir dur.
“Erzincan ile Antalya arasında gönül köprüsü kuracağız”
“Erzincan ile Antalya arasında gönül köprüsü kuracağız”
Antalya Erzincanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği başkanı; Mustafa İlhan
YEREL YÖNETİMLERLE EL ELE
YEREL YÖNETİMLERLE EL ELE
Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Avni GÜMÜŞ
“Biz Ülkü Ocağı´nın demli çayını sevdik de çıktık bu yola…”
“Biz Ülkü Ocağı´nın demli çayını sevdik de çıktık bu yola…”
MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy
MUCİZE ÖĞRETMEN
MUCİZE ÖĞRETMEN
Ahmet NAÇ
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
3.8150
EURO
4.6679
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Fırtına
Bugün
16 / 5 °C
Rüzgarlı
Perşembe
13 / 1 °C
Parçalı bulutlu
Cuma
14 / 0 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi