AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç;
“Vatandaşlarımıza müjde üstüne müjde..”
Tarih: 3.5.2018 16:28:15

Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Ak Parti hükümetleri döneminde vatandaşların refahı ve huzurunun artırılması için toplumun her alanında şartların iyileştirilmesi için sürekli düzenlemeler yapıldığını belirterek, “Bizden önceki iktidarların yapamadıklarını yaptık, sürekli vatandaşlarımızın yanında olduk, insanlara dokunduk, dertlerini dinledik, çözümler ürettik” dedi.

 YENİ MÜJDELER

16 yıldır Ak Parti iktidarları döneminde toplumun her alanında, gerek iş hayatında, gerekse sosyal hayatla ilgili çeşitli düzenlemeler ve iyileştirmeler yapıldığını ve halen devam edildiğini belirten Milletvekili Enç, “ Başta Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere başbakanlarımız ve bakanlarımız, ülkemizin kaynakları ve imkânları doğrultusunda reformlar, teşvik ve destek paketleri hazırlayıp, vatandaşlarımızın refahını, huzurunu ve gelir seviyesini artırmaya çalıştık. Özellikle bizden önceki dönemlerde ihmal edilmiş, dezavantajlı durumda olan yaşlılarımız, emeklilerimiz, şehit yakınları ve gaziler, dul ve yetimler, kadınlarımız, gençlerimiz için yeni yeni projeler üretip, ekonomik ve sosyal şartlarında iyileştirmeler yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla geçtiğimiz günlerde Başbakanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile ilgili bakanlıklarımızın çalışmalarıyla yeni bir ekonomi paketi daha açıklanarak vatandaşlarımıza yeni müjdeler verdik” diye konuştu.

 EMEKLİYE BÜYÜK İKRAMİYE: BAYRAMLARDA 2 BİN TL

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve ÇSG Bakanımız Jülide hanımın açıkladığı paket emeklilerimizi, dul ve yetimlerimizi, şehit yakını ve gazileri, Vazife ve Harp Malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, Geçici köy korucuları, Şeref aylığı sahipleri, Şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller İle bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri olmak üzere yaklaşık 12 milyon 300 bin vatandaşımızı ilgilendiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yapılan çalışma neticesinde Ramazan ve Kurban bayramlarında bir bayramda alınacak ikramiye ödemesi emeklinin kendisine 1000 lira olacak. Ancak ölüm aylığı alan dul, yetim ve ana, babalara ise aylık hisseleri oranında; iş kazası meslek hastalığından dolayı gelir alanlara ise, iş göremezlik derecesi oranında ödeme yapılacak. İkramiye, emeklilere yıllık 2 bin lira, aylık bazda ise 166,7 lira ilave artış anlamına geliyor. İkramiyeden Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alan; SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, Şehit yakını ve gaziler, Vazife ve Harp Malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, Geçici köy korucuları, Şeref aylığı sahipleri, Şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller İle bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri olmak üzere yaklaşık 12 milyon 300 bin vatandaşımız yararlanacak” dedi.

 Milletvekili Enç, hükümetin kadınlar, gençler, yaşlılar, engelliler ve işsizlere istihdamla ilgili çalışmalarını ise şöyle sıraladı:

 

 

GİRİŞİMCİ GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ..

Gençlerimize yönelik iş yeri açmak isteyen 18-29 yaş arasında iş yeri açmak isteyen gençler var. Bunlara daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı getirmiştik. Gelir vergisinden 75 bin lira gelire kadar vergiden muaf tutuyorduk genç girişimciliği desteklemek adına. Biri ilave daha getiriyoruz. İş yeri açıyor birisi, bu üç yıllık gelir vergisi desteği yine devam edecek, bunun üzerine de 1 yıl boyunca çalıştırdığı, iş yeri açan kendisi BAĞKUR primi ödemeyecek, biz ödeyeceğiz. Devlet ödeyecek, bir yıl boyunca prim derdi olmayacak.

 YAŞLILIK AYLIĞI 500 LİRA OLUYOR..

Gençlerden sonra yaşlıları da ihmal edemezdik. Bu müjdemiz de yaşlılarımızla ilgili. Bu yaşlılar kim? 65 ve üzeri. 65 yaşlılık aylığı diye bir şey var. 2022 sayılı kanuna göre ödenen bir aylık. Bu üç ayda bir ödeniyor ve her ay için şu an 266 lira. Üç aylığı toptan ödeniyor yani 3*266 lira olarak ödeniyor. Kimler alıyor? Bunu emekliliği olmayan, kimsesi olmayan, hiçbir geliri olmayan kadın erkek fark etmez vatandaşlarımız. Ne kadar var? 600 bin civarında bu haktan bu yaşlılık aylığından yararlanan vatandaşlarımız var. Bunların 266 lira olan aylığını 500 liraya çıkarıyoruz. Üç ayda bir 1500 lira para almış olacaklar.

 CEP HARÇLIĞI BİZDEN..

İşbaşı eğitim kurslarının süresini bilişim ve imalat sektöründe 3 aydan 6 aya çıkardık. Geleceğin meslekleri olan siber güvenlik, bulut bilişim ve kodlama gibi alanlarda 9 ay eğitim, 75 lira cep harçlığı veriliyor. Ayrıca gençler bilişimle ilgili mesleklerden biriyle ilgili eğitim talep ettiklerinde kupon yöntemi devreye giriyor. Burada da 10 bin liraya kadar destek veriyoruz.

 HEM GENÇLERİN İSTİHDAMI, HEM ESNAFA DESTEK

"Bir senden bir benden teşviki" ilk kez pilot olarak uygulanacak. Küçük işletmeleri canlandıracak, bu dinamizmin kayıtlı istihdamı teşvik edeceği bir yapı olacak. Bugüne kadar prim, vergi desteği vermişiz, ücret desteği vermemişiz. İlk defa ücreti de ödeyeceğimiz bir model bu. İmalat sektöründe olan, ustalık belgesi bulunan ve 2017 çalışan sayısı ortalaması 1-3 olan işyerlerimizde ilave 2 kişinin istihdamına destek vereceğiz. Hükümetimiz 18-25 yaş genci işe alan işverene, "Primi, vergiyi ve ücreti bir ay sen öde bir ay biz ödeyelim" diyor.

 BORÇLU ESNAFA SAĞLIK HİZMETİ

“Bağ-Kur´luların 60 güne kadar prim borcu olsa da sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Ama bunun dışında 60 günün üzerinde prim borcu varsa; acil hallerde eşi ya da kendisi hamileyse doğumdan sonraki 8 haftaya kadar, trafik kazası halinde ise koruyucu sağlık hizmetlerinden, iş ve meslek hastalıklarıyla ilgili sorunlarda sağlık hizmetlerinden her bir şekilde sorunsuz olarak, hiçbir kısıtlama olmadan faydalanabiliyorlar"

 KADINLAR HEP BAŞTACIMIZ

´´Biz kadınların üretimde daha çok yer almasını istiyoruz, yönetim kademelerinde, karar mekanizmalarında daha çok yer almalarını istiyoruz. İş başı eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için 400 TL bakım desteği vereceğiz”

 İŞSİZE TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA

"Bakanlığımız, işgücüne uyumlarını sağlamak, çalışma hayatı disiplinini ve uyumu yeniden sağlamak için toplum yararına programlar oluşturuyor. Sigortalarını ve ücretlerini ödüyoruz. Nisan ayı itibariyle başvurularını aldığımız kişileri bu ay işe başlatacağız.”

 ENGELLİLERİMİZE POZİTİF AYRIMCILIK

Engellilere yönelik tüm ilgili mevzuatları tek bir çatı altında toplayan ilgili kanunun 2005´te kabul edilerek yürürlüğe konulduğunu söyleyen Enç, geçtiğimiz günlerde hükümetin 2 bin 500 engelli memur ataması yaptığını belirterek, "Bakanımızın açıklamalarına göre sene sonunda 2 bin 500 kişilik atamamız daha olacak ve bunlarla birlikte 2002´de 5 bin 777 olan memur sayımızı 57 bine ulaştırmış durumdayız. Kamuda yüzde 4 engelli kotamız var. Bu kota ile birlikte 370 bin kardeşimizin şu anda istihdamını da İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirmiş durumdayız" diye konuştu. Enç, ÇSG Bakanlığının, çocuk işçiliğin önüne geçilmesiyle ilgili çalışmalara önem verdiğini belirterek 2023´e kadar çocuk işçiliğin tamamen bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.


Kaynak: ANTALYA HAYAT

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çevreci Komşu Kart örnek proje
Çevreci Komşu Kart örnek proje
elektronik atıkları da, Çevreci Komşu Kart Projesi kapsamına alındı
Başkan Böcek, “Ben Bu Şehre Aşığım” dedi.
Başkan Böcek, “Ben Bu Şehre Aşığım” dedi.
Kitabın Telif Hakları Çydd´ye
Türel: “Hizmetlerimiz en büyük referansımız”
Türel: “Hizmetlerimiz en büyük referansımız”
Muhtarlarla buluştu
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir ASAT´ın
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir ASAT´ın
“Su Hayattır” adlı proje
Büyükşehir´in minik itfaiyecileri
Büyükşehir´in minik itfaiyecileri
Antalya İtfaiyesi´ni ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi´nin minik öğrenciler
Anne adaylarının rehberi ‘Gebe Okulu´
Anne adaylarının rehberi ‘Gebe Okulu´
Doğum sonrası da devam ediyor
Antalya meme kanserine karşı yürüdü
Antalya meme kanserine karşı yürüdü
‘Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır´
VALİ KARALOĞLU´DAN KAMU PERSONELİNE YENİ UYGULAMA
VALİ KARALOĞLU´DAN KAMU PERSONELİNE YENİ UYGULAMA
MESAİ SAATLERİ İÇİNDE KAHVALTI YAPILMAYACAK
Alzheimer Halk Bilgilendirme Toplantıları Antalya´da başladı
Alzheimer Halk Bilgilendirme Toplantıları Antalya´da başladı
Ülkemizde yaklaşık 650 bin Alzheimer hastası bulunuyor
Halk pazarı ve festival çarşısı esnafı Doğu Garajı´na geri dönüyor
Halk pazarı ve festival çarşısı esnafı Doğu Garajı´na geri dönüyor
Esnaftan yerleşim planına tam destek
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve İnsansız Hava Araçları ile Denetlendi
Antalya Trafiği Havadan Helikopter ve İnsansız Hava Araçları ile Denetlendi
İnsansız Hava Aracı (Drone) ile yapılan denetimde
Konyaaltı Sahil Projesi ilk ödülünü aldı
Konyaaltı Sahil Projesi ilk ödülünü aldı
Boğaçayı Projesi Mart´ta hizmete girecek
Sokullu Caddesi 2 gün trafiğe kapalı
Sokullu Caddesi 2 gün trafiğe kapalı
18-20 Ekim tarihleri arasında trafiğe kapalı
Başkan Böcek ödülünü Kılıçdaroğlu´ndan aldı…
Başkan Böcek ödülünü Kılıçdaroğlu´ndan aldı…
SODEM 2. Yerel Yönetim Ödülleri Töreni
AŞT perdelerini ‘Huysuz´ ile açtı
AŞT perdelerini ‘Huysuz´ ile açtı
15-16-17 Kasım tarihlerinde Mall Of Antalya´da yeniden seyircisiyle buluşacak
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:09 15:42 18:00 19:27
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
ALTIN
0
BIST
0
 
Antalya
Parçalı bulutlu
Bugün
30 / 16 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Cumartesi
28 / 14 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Pazar
25 / 15 °C
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi